Nem tudtam ellenállni a szilvalekváros buktának ami Lúdanyótól indult, és terjedt, ahogy a jó dolgok szoktak gasztroblogger körökben. Pénteken ebédre elkészült; isteni foszlós, finom, puha volt, csak úgy etette magát. Négyen voltunk rá első körben, azután még 2 embernek küldtem egy keveset, hogy ők is kóstolhassák meg, milyen a jó bukta:)
Utána vérszemet kaptam. Létezik a városunkban egy pékség, amelyik finom sajtos kifliket készít; 5 db van egyben sütve, amit "cibálni" kell egymástól, és nagyon hasonló állaga van, mint ennek a buktának. Így azután délután előkészítettem még egy adagot -, most már sós ízesítésűt -, hogy legyen vacsorára és reggelire finom kiflink. Jól sikerült!
Emlékeztetésül (magamnak) hozzávalók az édeshez (kicsit változtattam ugyanis):
25 dkg finomliszt
25 dkg rétesliszt
3,4 dl tej
1 dl olaj
1 tojás sárgája
2,5 dkg élesztő
6 dkg cukor
1 mk só
szilvalekvár, + olaj a kenéshez, +liszt
és a sóshoz:
25 dkg finomliszt
25 dkg rétesliszt
3,4 dl tej
2,5 dkg élesztő
1 dl olaj
1 tojás sárgája
1 kk cukor
4 mk só + kevés a tetejére
kb. 10 dkg sajt, + olaj a kenéshez, +liszt
A sósat írom le inkább, az édeset megtaláljátok Lúdanyónál...
- A tejet felmelegítettem kézmelegre, 1 decit kivettem belőle. Feloldottam benne a cukrot, beletettem a friss élesztőt, letakartam, felfuttattam.
- A liszteket összekevertem a sóval. Beletettem a habos-élesztős, valamint a maradék tejet, a tojás sárgáját. Egy keverővel összekavartam, majd hozzáöntöttem az olajat, nagyjából azt is a keverővel beledolgoztam a tésztába. Megszórtam egy kicsi liszttel, lefedtem a tál tetejével, 10 percet hagytam állni.
- Az ujjaim hegyével 2 perc alatt átdagasztottam, megszórtam ismét liszttel, betakartam, 1 órát hagytam pihenni.
- Egy közepes tepsit kiolajoztam.
Egy jól kilisztezett deszkára borítottam, a tetejét is megszórtam, majd nyújtófával vékonyra nyújtottam. 8 négyszög-félére próbáltam osztani; a keletkezett amorf alakokat nagyjából négyzetre nyújtottam. Ráreszeltem sajtot, és Limara videója nyomán próbálkoztam kifli alakokat formálni belőle, ami többé-kevésbé sikerült. A kiflik élét - ahová a következő került - egy ecsettel kicsit megolajoztam. Így jártam el mind a 8 esetben, a kifliket egymás mellé fektettem.
Amikor készen voltak, a sütőt feltekertem 180 fokos légkeveréses üzemmódra. A kiflik tetejét lekentem tojásfehérjével, megszórtam még reszelt sajttal, majd a felmelegített sütőbe tettem 30 percre.
Nagyon finom lett! A képen nem igazán látszik, mert az én gépemmel este már nem lehet fotózni, de egyszer majd kicserélem, ha lesz jobb kép!
Nagyon finom lett! A képen nem igazán látszik, mert az én gépemmel este már nem lehet fotózni, de egyszer majd kicserélem, ha lesz jobb kép!
10 megjegyzés:
Hát most nagyon szívesen beleharapnék, nagyon vonzó!
Nagyon guszták lettek!!! Gondolom már hiába is kérnék, még a morzsák is elfogytak. Na ezt nem is csodálom.
Nahát, milyen jó ötlet a sós változat! Én is ki fogom próbálni. Örülök, hogy nektek is ízlett ez a bukta :)
Huuu, az a sos nagggggyon jol nez ki! Koszi az otletet!
A legnagyobb kedvencem! :) Jaj... nem is nézem tovább.
Nyami... Gyönyörűek! Szívesen tépkednék egy sort belőle :-))
A bukta mindig gyerekkoromat juttatja eszembe, amikor még jártunk szombaton iskolába. Sokszor volt a szombati ebéd bableves mellett, mire haza jöttünk az isiből.:))
Vegavarázs, mindkét változat tényleg nagyon finom volt.
Gizi, igen, a bukta szinte azonnal elfogyott (kicsit visszafogtam az otthoniakat), a kifliből maradt szombatra; szüretelni mentünk, odavittük a maradék 3 darabot, azt hitték, hogy boltban vettük...
Lúdanyó, tiéd az érdem:)
Judit, feltétlenül próbáld ki, remélem, nem fogtok csalódni.
Raindrop, köszi!
Viki, sajna elfogyott, de nemsokára megint sütök; habár te egykettőre tudod reprodukálni:)
Benzsi, valahogy nem akarom elhinni, hogy te is jártál még szombaton iskolába, mert az nagyon régen volt. De a bukta az nálunk is mindig nyerő volt.
Kata ez szuper ötlet! Most kel a sós verzió nálam is, szerintem siker lesz!
Moha, kíváncsi leszek:)
Megjegyzés küldése