2016. február 28.

Savanyú krumplifőzelék tojással

Régi recept a Kifőztük magazin 2011/3. számából. Pont jó a mostani böjtös időszakra; igaz, nem szénhidrátdiétás, viszont egyszerű és igazán finom étel! :) Aki diétásabban szeretné elkészíteni, olvassa el a tippben leírtakat.



Hozzávalók 4-6 személyre

1,5 kg krumpli
1 közepes fej vöröshagyma
4-6 tojás
2-3 babérlevél
só, bors
3 evőkanál olaj
4 dkg liszt
1 teáskanál pirospaprika
2 dl tejföl
ecet ízlés szerint

A megtisztított krumplit kis kockára vágjuk, a hagymát felaprítjuk.

Fazékba tesszük a krumplit, a babérlevelet és a hagyma felét. Felöntjük annyi hideg vízzel, amennyi éppen ellepi, fedőt teszünk rá, felforraljuk, sózzuk, borsozzuk, és félpuhára főzzük.

Közben - kis lábosban - a rántáshoz felforrósítjuk az olajat, beleszórjuk a lisztet, 2-3 percig kevergetve pirítjuk. Hozzátesszük a maradék hagymát, kevergetjük még 4-5 percig, amíg a hagyma is kissé meg nem pirul. Végül a paprikát is beleszórjuk, azonnal felöntjük 1 dl hideg vízzel, simára kavarjuk, félretesszük.

Amikor a krumpli félig megfőtt, a tojásokat feltörjük és egyenként beleengedjük a főzőlébe, egymás mellé. A lángot kisebbre vesszük, az edényt lefedjük, 10-15 perc alatt a tojások is megfőnek. Amikor szilárd a tojásfehérje, hozzáöntjük a kevés főzőlével felengedett rántást, a tejfölt, kevés ecetet, és óvatosan elkeverjük a fazék tartalmával. Megkóstoljuk, ha kell, még ízesíthetjük sóval és borssal, illetve hígíthatjuk vízzel, ha túl sűrű lenne. Még 10 percig lassan főzzük lefedve.


Tipp: érdemes a főzeléket vastagabb aljú edényben főzni vagy lángelosztót tenni a fazék alá, mert könnyen odaéghet. Ha diétásabban szeretnénk elkészíteni, akkor egy főre 20 dkg megtisztított krumplit használjunk, és rántás helyett törjük össze a zöldség egy részét, az szépen besűríti a főzeléket. „Fájdalomdíjul" a kevesebb mennyiségért 1 tojás helyett személyenként 2 db-ot főzzünk bele :)

2016. február 25.

Tonhalas-csirkehúsos-paradicsomos gombócok tésztával

Szintén a februári Kifőztükben jelent meg eredetileg a recept. Ha valaki nagyon nem szereti a tonhalat, anélkül is elkészülhet a gombóc, de szerintem sokkal különlegesebb lesz vele.



Hozzávalók 4 személyre

35-40 dkg darált csirkemellfilé
1 lecsöpögtetett tonhalkonzerv (180 g)
5 dkg darált dió
1 tojás
kb. 3 evőkanál szezámmagliszt
1 citrom reszelt héja
1/2 csokor petrezselyemzöld aprítva

őrölt bors
olívaolaj
a mártáshoz:
1 konzervparadicsom (140 g)
1 vöröshagyma

őrölt bors
1-2 babérlevél
olívaolaj
továbbá:
25 dkg paleo tészta – szezámos metélt
2 evőkanál olívaolaj
1/2 csokor petrezselyemzöld aprítva

A mártáshoz a felforrósított olajon puhára dinszteljük a finomra aprított hagymát, 1 evőkanálnyit félreteszünk belőle a húshoz. A többihez adjuk a paradicsomot, és felöntjük kétszeres térfogatú vízzel. Sózzuk, borsozzuk, babérlevéllel ízesítjük, és a szószt lassú tűzön a 2/3-ára sűrítjük. 
Közben a félretett hagymát, a húst, a tonhalat, a diót, a tojást a fűszerekkel alaposan összedolgozzuk. Beleteszünk annyi szezámmaglisztet, hogy puha, de formázható masszát kapjunk. Vizes kézzel diónyi nagyságú golyókat formázunk belőle, és mindet szezámlisztbe forgatjuk. Szélesebb serpenyőben – amekkorába egyszerre beleférnek –, kevés olajon minden oldalukon átsütjük. A felesleges olajat leöntjük alóluk, majd a paradicsomszószt hozzájuk adva, az edényt lefedve az egészet kis lángon összepároljuk. 
A tésztát a csomagolásán lévő utasítás szerint megfőzzük, leszűrjük, és a petrezselyemmel elvegyített olajba keverjük. A paradicsomos gombócokkal tálaljuk.

2016. február 24.

Paradicsomos-húsos rakott tészta

A recept eredetileg a februári Kifőztük magazinban jelent meg. Egyszerű, gyors, szénhidrátszegény paleo tésztaétel :)



Hozzávalók 2 személyre, 25 x 25 cm-es sütőedényhez

12,5 dkg paleo tészta
25 dkg darált hús
1 kisebb vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj

őrölt bors
1 késhegynyi őrölt kömény
őrölt pirospaprika
4 dl házi paradicsomlé
csilipor
1 teáskanál morzsolt oregánó
kevés zsír
a tetejére:
1 maréknyi reszelt parmezán

A sütőedényt zsírral kikenjük. A tésztát a csomagoláson lévő utasítás alapján megfőzzük, leszűrjük. Közben a felhevített olajon megdinszteljük a finomra aprított vöröshagymát. Hozzátesszük a zúzott fokhagymát, majd rögtön ezután a húst is, és fehéredésig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, köménnyel, csilivel és pirospaprikával ízesítjük, majd 1 dl vizet beleöntve, fedő alatt 20 percig pároljuk. Hozzáadjuk a paradicsomlevet, felforraljuk, sózzuk és borsozzuk. Beleforgatjuk a tésztát, és az egészet a sütőedénybe borítjuk. 200 fokos sütőben 20 percig sütjük, majd a tetejére szórjuk a sajtot, és rápirítjuk. Forrón tálaljuk.


2016. február 3.

Csokoládés gesztenyekrém

Szerettem volna lekvár helyett valami kencét, ami kalácsra kenhető, ez lett belőle. Addig ettem, amíg tartott ;) A recept eredetileg a Kifőztük magazin 2016/1. számában jelent meg.



Hozzávalók
2 dl víz
15 dkg nyírfacukor
3 dkg holland kakaópor
1 késhegynyi őrölt szegfűszeg
1 csipet (Himalaya) só
25 dkg Maroni hámozott, előfőzött gesztenye

A kakaót, a vizet, a cukrot, a szegfűszeget és a sót kézi habverővel kevergetve, kis lábosban felforraljuk. A hőt mérsékeljük alatta, még 5 percet rotyogtatjuk, ezután félretesszük, és legalább langyosra hűtjük. 
A gesztenyét felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, és 10 perc alatt puhára főzzük, majd leszűrjük, hűlni hagyjuk. Késes aprítóba szedjük, és finomra aprítjuk. Adagonként hozzáadjuk a szószt, villával átforgatjuk, majd a gépben egynemű masszává dolgozzuk. 
Hűtőben, lezárt üvegben tárolva legalább 3 hétig eláll. Kekszre, süteményre, palacsintára kenve fogyaszthatjuk.


A recept a Maroni támogatásával készült, köszönet érte! :)

Egyszerű marharagu


Kifőztük magazin 2016/1.



Hozzávalók 6 személyre

2 kg marhaoldalas
3 sárgarépa
1 zöldpaprika
1 paradicsom
1 nagyobb vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 evőkanál zsír

őrölt bors
3-4 szem borókabogyó
1 teáskanál őrölt koriander
5-6 szál friss vagy 1 teáskanál morzsolt kakukkfű

A húst a csontjáról lefejtjük-levágjuk, felkockázzuk, a csontot félretesszük. A felhevített zsíron megdinszteljük a finomra aprított vöröshagymát. Beletesszük a húst, és körben átpirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, mozsárban megtört borókabogyóval, zúzott fokhagymával és korianderrel ízesítjük. Hozzáadjuk a felkockázott paprikát, paradicsomot, és ha a hús nem engedett levet, akkor aláöntünk 1 dl vizet. Az edényt lefedjük, a lángot kicsire vesszük alatta. Nagyjából 1 óra múlva belerakjuk a feldarabolt sárgarépát is, és addig főzzük tovább a ragut, amíg a hús meg nem puhul (ez összesen kb. 3 óra). Amikor már majdnem kész az étel, belekeverjük a kakukkfüvet, és azzal is összerotyogtatjuk. Forrón tálaljuk.

Tipp: a félretett csontból levest főzhetünk. Zeller- vagy édesburgonyapürével, illetve paleo tésztával tálalva a fogás paleo marad. A ragut (zelleres) krumplipürével, tarhonyával vagy friss kenyérrel is kínálhatjuk. 

Virslis tojássaláta vöröshagymacsírával

A sült virsli sokat dobott a saláta ízén, érdemes így is kipróbálni. A recept eredetileg a Kifőztük magazin 2016/1. számában jelent meg.



Hozzávalók
2 pár füstölt virsli
4-5 tojás
1 kisebb sonkahagyma
250 g natúr joghurt
3 evőkanál (házi) majonéz
1 csapott evőkanál mustár
3 dkg vöröshagymacsíra
olaj

őrölt bors
1/2 piros húsú kaliforniai paprika

A tojást keményre főzzük, kihűtjük, megpucoljuk, majd cikkekre vágva finoman sózzuk. A virslit körben, kevés olajon megsütjük, és hidegen 1 cm-es karikákra vágjuk.
A joghurtot, a majonézt és a mustárt elvegyítjük, sózzuk, borsozzuk. Belekeverjük a finomra aprított hagymát, a virslit és a csíra nagy részét. Óvatosan beleforgatjuk a tojást. Tálalás előtt a tetejét megszórjuk a kis kockákra vágott paprikával és a maradék csírával.

A receptet a Bioháló támogatta, köszönet érte! :)

Sült sárgarépa – köret

Kifőztük magazin – 2015/2.



50 dkg vékony, zsenge sárgarépa
2-3 gyöngyhagyma
1 evőkanál frissen facsart citromlé
3 dkg vaj + a kenéshez
1 teáskanál morzsolt kakukkfű
1 kis csokor petrezselyemzöld, felaprítva

frissen őrölt bors

A répát megtisztítjuk, és vajjal kikent tűzálló tálba sorakoztatjuk. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a kakukkfűvel és a petrezselyem felével. A hagymát félbevágjuk, vékonyra szeleteljük, majd elosztjuk a répán. Meglocsoljuk a citromlével és néhány evőkanál vízzel. A kockákra vágott vajat is rátesszük, az edényt fóliával szorosan letakarjuk. Az ételt 200 fokra előmelegített sütőben kb. 45 percet sütjük, majd fedetlenül még 10-15 percig pirítjuk. Húsok mellé köretként kínáljuk.

2016. február 2.

Fokhagymás-pirosparikás tarja

Gyakorlatilag abált hús – abált szalonna helyett, azoknak, akik zsírossága miatt az utóbbit nem szeretik vagy nem fogyaszthatják. Ugyanolyan finom – vagy még jobb, mint az ismertebb formája, nálunk télen gyakran van felvágott helyett. A recept eredetileg a Kifőztük 2015/2. számában jelent meg.



50-70 dkg csont nélküli tarja (egyben)

szemes fekete bors
1 kisebb vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 szál zellerzöld
a kenéshez:
4-5 gerezd fokhagyma
1 evőkanál őrölt pirospaprika
kevés főzőlé

A tarját körben besózzuk, és 1 órát állni hagyjuk. Egy közepes fazékban kb. annyi vizet teszünk fel forrni, amennyi a húst majd ellepi. Ízesítjük a megtisztított, kettévágott vöröshagymával és fokhagymagerezdekkel, 2 kávéskanál sóval, 8-10 szem fekete borssal és a zellerzölddel. Amikor a víz felforrt, a húst beletesszük, és kisebb lángon addig főzzük, amíg puha nem lesz; nagyjából 1,5 óra alatt fő meg. Közben a levét megkóstolva sósnak kell érezzük, ellenkező esetben pótoljuk. Amikor kész, a levében hagyjuk langyosra hűlni.
A kenéshez a fokhagymát finomra aprítjuk, beleszórjuk a paprikát, és annyi főzőlével keverjük össze, hogy kenhető állagú legyen. Kanállal körbesimítjuk vele a főtt hús tetejét és oldalait, majd letakarva hűtőben kifagyasztjuk.

Tipp: a hús leszűrt levét kihűtjük, a megdermedt zsírt leszedjük róla; ezután – vízzel a kétszeresére hígítva – alaplének használhatjuk tejfölös levesekhez vagy rizottó készítéséhez. (Nem olyan szép a színe, mint a húslevesnek, de ízre finom.)


Sajtos almasaláta vöröshagymacsírával

A vöröshagymacsíra nagy kedvenc lett nálunk, sok mindenbe „belelopom", salátákba, levesekbe, mert egészséges és nagyon finom. A recept a Kifőztük magazin 2015/2. számában jelent meg eredetileg.



Hozzávalók 2 személyre
2 savanykás ízű alma
10 dkg keményebb sajt (gouda, emmentáli, trappista stb.)
1 dl (light) majonéz
1 dl tejföl
frissen facsart citromlé

őrölt fehér bors
a tálaláshoz:
frissen őrölt rózsabors
vöröshagymacsíra 

A megtisztított almát és a sajtot kisebb kockákra vágjuk, tálba tesszük. Enyhén sózzuk, borsozzuk, néhány csepp citromlével meglocsoljuk. A majonézt a tejföllel elkeverjük, sóval, borssal, citromlével ízesítjük. Beleforgatjuk az almát és a sajtot, majd 1-2 órát állni hagyjuk. Tálalás előtt kevés rózsaborsot hintünk a tetejére, és megszórjuk ízlés szerinti mennyiségű csírával.

A saláta a Bioháló támogatásával készült.

Bőrén sütött serpenyős csirkecomb

Nagyon egyszerű elkészíteni, nagyon gyorsan készen van és nagyon finom. Alacsony a szénhidráttartalma, a saját zsírjában sül, ráadásul paleo – van, akinek az utóbbi kitétel is fontos :) Na jó, nem dicsérem tovább ;) A recept a Kifőztük magazin 2015/1. számában jelent meg eredetileg.




Hozzávalók 2 személyre
2 csirkecomb farrésszel

frissen őrölt bors
2 bazsalikomszár levelekkel együtt
2 oregánóág
kevés zsír (elhagyható)

A megtisztított csirkecombról papírtörlővel leitatjuk a nedvességet. Egy akkora tapadásmentes serpenyőt, amekkorába egymás mellé beleférnek, leheletvékonyan kikenünk zsírral, és felforrósítunk. A húst a bőrösebb oldalára fordítva belehelyezzük, kicsit le is nyomkodjuk, és addig pirítjuk, amíg a bőre szép színt nem kap. Közben a tetején megszórjuk sóval és borssal. A combot megfordítjuk, a másik felét is pirosra sütjük, közben a felénk eső részt szintén fűszerezzük. 1/2 dl vizet öntünk a hús alá, beletesszük a zöld fűszereket, és lefedve, kisebb lángon kb. 30 perc alatt megpuhítjuk a combot. Ezután fedő nélkül elpárologtatjuk a keletkezett levét, közben a húst még egyszer megfordítjuk, hogy mindenhol egyformán megpiruljon. Tetszőleges körettel tálaljuk.

Sós teasütemény

Ez volt az egyik sós vendégváró a lányomék esküvőjén. Előtte sosem sütöttem ilyet, meglepődtem, hogy milyen finom :)



50 dkg liszt
25 dkg vaj
3 csapott kávéskanál só
2 tojássárgája
1,5 dl tejszín
a tetejére:
1 tojásfehérje
magok (szezámmag, lenmag, köménymag, mák)
reszelt sajt
kevés só

A liszthez adjuk a sót, és az apró kockákra vágott vajjal összemorzsoljuk. A tejszínt elhabarjuk a tojássárgájával, és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk a vajas liszttel. A tésztát lisztezett deszkán ujnyi vastagra nyújtjuk, tálcára emeljük, és folpackba csomagolva fél-egy órára mélyhűtőbe tesszük, hogy megszilárduljon. Onnan kivéve éles késsel kb 1,5 x 1,5 cm-es kockákra vágjuk. A felvert tojásfehérjével megkenjük, enyhén sózzuk, és magokkal vagy sajttal megszórjuk mindet. A teasüteményt sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk, és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük. 

Több napig eláll, sőt másnap még finomabb, mint frissen.

Sertésmáj lecsóval és rizzsel

Kifőztük magazin 2014/1.



Hozzávalók 2 személyre

35-40 dkg sertésmáj
1 kisebb vöröshagyma (5 dkg)
1 csipet őrölt tarka bors

1 teáskanál morzsolt zsálya
1 kis csokor petrezselyemzöld
1 evőkanál olaj
4 dkg füstölt szalonna
a lecsóhoz:
2 kisebb piros kaliforniai paprika (30 dkg)
1 vöröshagyma (5 dkg)
2-3 paradicsom vagy 1 dl paradicsomlé (15 dkg)

őrölt bors
1 púpozott teáskanál őrölt pirospaprika
1 csipet csípős pirospaprika (elhagyható)
1-2 evőkanál olaj
a párolt rizshez:
7 dkg basmati rizs
1 evőkanál olaj

őrölt bors
a díszítéshez:
friss zsályalevél (elhagyható)

A lecsóhoz a felszeletelt hagymát az olajon üvegesre pirítjuk. Hozzáadjuk a csíkokra vágott paprikát, sózzuk, borsozzuk, pirospaprikával ízesítjük. A hámozott, kis darabokra vágott paradicsommal (vagy a paradicsomlével) néhány perc alatt roppanósra főzzük.
A rizst az olajon átpirítjuk, majd 1,5 dl vizet ráöntve sózzuk, borsozzuk. Megkavarjuk, és lefedve 10 percig közepes lángon főzzük; ha szükséges, a vizet pótoljuk. Lefedve pihentetjük.
Az erektől megfosztott májat megtisztítjuk, és csíkokra szeleteljük. Az olajat felhevítjük, a kicsi kockákra vágott szalonna zsírját kiolvasztjuk. A felszeletelt hagymát üvegesre sütjük benne, beletesszük a májat, és azt is megpirítjuk. Megszórjuk a zsályával és a borssal. Ha szükséges, 1-2 evőkanál vizet öntünk alá, majd lefedve 10-15 percig pároljuk. Amikor puha, a lecsóval és a rizzsel együtt tálaljuk.

Tipp: a basmati rizs a hagyományos fajtánál lassabban emeli a vércukorszintet, ezért cukorbetegek számára előnyösebb. Akinek nem kell számolni a szénhidrátmennyiséget, több köretet készíthet. A megadott nyersanyagokból készített ételből 1 adag szénhidrátértéke 42-46 g.

2016. február 1.

Csípős-savanyú leves

Kifőztük 2013/2.



Hozzávalók 5-6 személyre
30 dkg sárgarépa
1 konzerv szójababcsíra (330 g)
1 konzerv bambuszrügy (330 g)
2,5 dkg szárított shiitake vagy fafül gomba
1-2 kis csilipaprika
2 gerezd fokhagyma
3 cm-es friss gyömbér
3 evőkanál édes csiliszósz
2 evőkanál sötét szójaszósz
1 evőkanál (szezám)olaj
2 púpozott evőkanál étkezési keményítő
1 teáskanál (barna) cukor

1,7 l zöldségalaplé vagy víz
2 evőkanál rizsecet
a levesbetéthez: 
2 tojás

A gombát langyos vízbe áztatjuk fél órára, majd leszűrjük, és felszeleteljük; az áztatóvizet félretesszük, hogy a homok leülepedjen benne. Megtisztítjuk a zöldségeket. A répát 5-6 centis darabokra, majd egészen vékony csíkokra (julienne-re) vágjuk. A fokhagymát és a csilit hajszálvékonyra szeleteljük, a gyömbért lereszeljük.
A felforrósított olajon megpirítjuk a gyömbért és a csilit. Beleszórjuk a sárgarépát, és addig kevergetjük, amíg enyhén barnás színt nem kap. Beleforgatjuk a fokhagymát, és 3 evőkanálnyi vizet hozzáadva, lefedve, 8-10 percig pároljuk. Beletesszük a leszűrt babcsírát és bambuszrügyet, a gombát, a csiliszószt, a szójaszószt és a cukrot. Felöntjük az alaplével, a gomba áztatóvizével (vigyázzunk, hogy az alja ne kerüljön bele!), sózzuk, és felforraljuk a levest; 10 percig lassú tűzön főzzük. Közben a tojást csipetnyi sóval felverjük, és az idő letelte után vékony sugárban a levesbe csorgatjuk, közben állandóan kevergetjük. 
Az ecettel savanyítjuk és megkóstoljuk a levest; ha szükséges, utánaízesítjük, majd elzárjuk a lángot alatta. Tálaláskor a csiliszószt és az ecetet is az asztalra tesszük.

Tipp: a rizsecetet fele mennyiségű 10%-os ecettel helyettesíthetjük. Ha friss gombához jutunk, akkor 20-25 dkg-ot használjunk belőle.

LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin